Magdalena Kalinowska
Przyjęcia stron przez Przewodniczącego
pok. 2, piętro II
Godziny przyjęć stronwtorki od godz. 9.30 - 15.00
Z-ca Przewodniczącego Wydziału:
Anna Kazimierska
Przyjęcia stron przez Z-ca Przewodniczącego
pok. 2, piętro II
Godziny przyjęć stron
środy od godz. 9.30 - 15.00
Na spotkanie z Przewodniczącym Wydziału zainteresowane strony mogą umawiać się za pośrednictwem sekretariatu wydziału.
Kierownik Sekretariatu
Teresa Siembab
3. Punkt informacyjno – konsultacyjny mieści się w Starostwie Powiatowym w Wołowie– Wydział Geodezji, Kartografii Katastru i Nieruchomości pl. Piastowski 2 , 56-400 Wołów, pokój nr 34, 36 II piętro i jest dostępny dla mieszkańców Powiatu w godzinach pracy Urzędu tj.: od poniedziałku do piątku od 7.45 do 15.45
Punkt udziela informacji i wyjaśnień w zakresie problematyki prawnej i geodezyjnej odnośnie posiadanych nieruchomości.
Zgodnie z art.24 ust.2 i 3 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. prawo geodezyjne i kartograficzne informacje o gruntach, budynkach i lokalach zawarte w operacie ewidencyjnym są jawne. Informacji tych udziela się odpłatnie. Wyrysy i wypisy z operatu ewidencyjnego są wydawane przez organ prowadzący ewidencję gruntów i budynków odpłatnie na żądanie właścicieli lub osób fizycznych i prawnych, w których władaniu znajduje się grunt, budynek lub lokal, osób fizycznych i prawnych oraz innych jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, które mają interes prawny w tym zakresie, a także na żądanie zainteresowanych organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego.
Adres e-mail: geodezja@powiatwolowski.pl
4. Rodzaje dokumentów, które mogą potwierdzić rzeczywisty stan prawny nieruchomości: akty notarialne, akty własności ziemi, ugody sądowe, akty nadania ziemi, orzeczenia sądowe, ostateczne decyzje wydane przez administrację publiczną (państwową) o przyznaniu praw zbywalnych do nieruchomości wydanych przed dniem 5 grudnia 1990 r.
5. Szczegółowe informacje w zakresie aktualnego stanu własności nieruchomości obejmuje dział II Księgi Wieczystej. W dziale II księgi wieczystej w łamie 3 „Właściciel” – wpisuje się właściciela, współwłaściciela, wieczystego użytkownika, właściciela własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej, właściciela własnościowego prawa do lokalu użytkowego w spółdzielni mieszkaniowej, wysokość ich udziałów lub rodzaj współwłasności. W łamie 5 „Podstawa nabycia” – podstawa prawna wpisu powyższego prawa.
Księgi wieczyste są jawne i każdy, kto posiada numer Księgi Wieczystej może je przeglądać w obecności pracownika sądu. Wgląd do Księgi Wieczystej jest bezpłatny. Akta księgi wieczystej może przeglądać osoba mająca interes prawny oraz notariusz.
6. W przypadku, gdy dane ujawnione w dziale II księgi wieczystej nie odpowiadają rzeczywistemu stanowi prawnemu nieruchomości, właściciel winien dążyć do ich usunięcia, poprzez:
a) złożenie wniosku do Sądu Rejonowego – Wydziału Ksiąg Wieczystych ujawniając swoje prawa do nieruchomości, dołączając do niego wymagane przepisami prawa dokumenty potwierdzające podstawę zmiany wpisu tj.:
- dokument o przysługującym prawie (pkt.4 )
- dokumenty z ewidencji gruntów i budynków ( wypis i wyrys, wypis, kopia mapy ewidencyjnej, potwierdzony dokument z Powiatowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego),
- w przypadku lokali własnościowych w spółdzielni mieszkaniowej niezbędne jest dodatkowo zaświadczenie wydane przez spółdzielnię o położeniu i powierzchni lokalu.
Gdy Sąd w postępowaniu nieprocesowym dokona właściwego wpisu w dziale II księgi wieczystej w drodze postanowienia, o czym zawiadomi wnioskodawcę, stronie przysługuje apelacja od dokonanego wpisu w terminie 14 dni od daty doręczenia tego zawiadomienie. Dla uczestnika, który zrzekł się zawiadomienia, termin ten biegnie od dnia dokonania wpisu. Apelację adresowaną do Sądu Okręgowego składa się w Sądzie Rejonowym (art. 367-391 ustawy z dnia 17.11.1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego, Dz.U. Nr 43, poz. 296 ze zm.),
b) przeprowadzenie postępowania spadkowego w przypadku, gdy w dziale II księgi wieczystej ujęta jest osoba nieżyjąca, gdy posiadamy akt zgonu (art. 29-32 ustawy z dnia 23.04.1964r. – Kodeks cywilny, Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) lub w przypadku, gdy nie posiadamy aktu zgonu, a minął określony czas o uznanie za zmarłego (art. 922-1088 Kodeksu Cywilnego),
c) uzgodnienie stanu księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym nieruchomości w postępowaniu procesowym, poprzez złożenie pozwu do Sądu Rejonowego – Wydziału Cywilnego – w przypadku zaszłości jest to często jedyna słuszna droga regulacji stanu prawnego (art. 10 ustawy z dnia 06.07.1982r. – o księgach wieczystych i hipotece, Dz.U. Nr
124, poz. 1361 ze zm.),
d) przeprowadzenie postępowania o zasiedzenie nieruchomości w przypadku samoistnego posiadania w dobrej wierze 20 lat, w złej wierze 30 lat – właściwy Sąd Rejonowy w Wołowie Wydział Cywilny (art. 172-178 Kodeksu Cywilnego).
STAROSTA - Maciej Nejman