Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Brzegu Dolnym jest placówką szkolno-wychowawczą realizującą zadania w oparciu o Statut Ośrodka. Placówka ma wieloletnie tradycje, istnieje od ponad trzydziestu lat. Do 2003 roku Ośrodek zapewniał edukację tylko dzieciom niepełnosprawnym intelektualnie. Wychodząc naprzeciw potrzebom edukacyjnym o wymiarze powiatowym i wojewódzkim w 2003 roku w placówce utworzono kolejny filar - resocjalizacyjny dla dzieci i młodzieży niedostosowanej społecznie (z zaburzeniami zachowania, zagrożone niedostosowaniem). Obecnie w placówce kształcą się dzieci z powiatów województwa dolnośląskiego. Placówka zapewnia dzieciom możliwość kształcenia na szczeblu podstawowym i gimnazjalnym.
W skład Ośrodka wchodzi: Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Internat. Budynek ośrodka jest pięknym obiektem, korzystnie usytuowanym, znajduje się na rozległym terenie, łączącym się z parkiem miejskim, co umożliwia organizowanie konstruktywnych form spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu.
Ośrodek w wszególności zapewnia wychowankom:
-
zdobywanie wiedzy i umiejętności poprzez dostosowanie treści, metod i organizacji procesu nauczania do możliwości psychofizycznych uczniów;
-
opiekę psychologiczno - pedagogiczną, logopedyczną, socjoterapeutyczną oraz specjalne formy pracy dydaktycznej
-
resocjalizację, oraz możliwość ukończenia szkoły na szczebli podstawowym i gimnazjalnym
-
opiekę, bezpieczeństwo i ochronę zdrowia niezbędną do prawidłowego rozwoju
-
współdziałanie ze środowiskiem w celu maksymalnego udziału wychowanków w życiu społecznym i kulturalnym bliższego i dalszego otoczenia.
Podczas zajęć szkolnych oraz pobytu w internacie wszyscy wychowankowie mają zapewnioną opiekę nauczycieli i wychowawców. Kadra pedagogiczna jest wysoko wykwalifikowana. Nauczyciele są otwarci na siebie i uczniów, traktują ich z życzliwością i okazują zainteresowanie ich problemami oraz udzielają im wsparcia w różnych sytuacjach. Wychowawcy we współpracy z pedagogiem analizują na bieżąco trudności wychowawcze i sytuacje materialną wychowanków. Wszyscy potrzebujący uczniowie objęci są odpowiednimi, dostępnymi formami opieki.
W szkole przestrzegane są prawa dziecka i prawa ucznia. Uczniowie są zapoznawani z prawami i obowiązkami ucznia oraz regulaminem internatu na początku roku szkolnego na lekcjach wychowawczych oraz w internacie Ośrodka.
Uczniowie mają prawo do własnego zdania i obrony swoich praw. Wszystkie działania w szkole są zgodne z Konwencją o Prawach Dziecka. W szkole tworzone są warunki do samorządnego działania uczniów. Samorząd uczniowski wybierany jest w prawdziwych, demokratycznych wyborach. Wybór uczniów jest ostateczny i przez wszystkich szanowany. Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego jak i cały zarząd są akceptowane przez dyrektora i wszystkich nauczycieli. Samorząd Uczniowski działa w imieniu uczniów. Ma prawo w ich imieniu zgłaszać swoje pomysły, a także uwagi. Propozycje Samorządu odnośnie imprez są akceptowane po spełnieniu niezbędnych i jasno określonych warunków.
Prowadzona jest działalność promocyjna Ośrodka. Nauczyciele wpływają korzystnie na wizerunek szkoły w środowisku angażując się społecznie w działalność Ośrodka i środowiska. O osiągnięciach uczniów i ważnych wydarzeniach w Ośrodku ukazują się informacje w prasie, uczniowie uczestniczyli w różnego typu konkursach, zawodach sportowych i imprezach o szczeblu gminnym, powiatowym, a nawet wojewódzkim. W placówce organizowany jest szereg imprez i uroczystości okolicznościowych min. spotkania z poezją, do tradycji przechodzą wieczerze wigilijne z udziałem zespołu muzycznego Kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego Księży Salwatorianów w Bagnie. Młodzież przygotowuje przedstawienia teatralne np. Dziady, były transmitowane przez Telewizję Miejską w Brzegu Dolnym oraz Jasełka. Ośrodek wystawiał prace wychowanków w dolnobrzeskiej Galerii itp. Zorganizowano rajd rowerowy o zasięgu powiatowym. Wyżej wymienione imprezy i przedsięwzięcia placówki są tylko jednymi z wielu organizowanych przez Ośrodek.
Pracownicy Ośrodka i rodzice - nieustannie poszukują i pozyskują sojuszników wspierających działalność dydaktyczno-wychowawczą Ośrodka jak i wspomagających materialnie.
Ośrodek ściśle współpracuje z Rodzicami, Policją, Sądami, Kuratorami, Samorządem powiatowym i gminnym oraz innymi instytucjami.
W placówce zatrudnieni są specjaliści: pedagog, psycholog, logopeda. Ośrodek jest miejscem otwartym dla studentów chcących odbyć praktykę w ramach studiów.
W Internacie Ośrodka funkcjonują cztery grupy wychowawcze. Grupy umieszczone są po dwie na piętrze. Każda z grup wychowawczych posiada do swojej dyspozycji: pokoje wychowanków (czteroosobowe), świetlicę, łazienki, toalety, pokój dla dzieci chorych (izolatkę), pomieszczenia gospodarcze. Opieka pedagogiczna w internacie jest całodobowa (z przerwą na zajęcia szkolne), całotygodniowa, opieka nocna jest również sprawowana przez kadrę pedagogiczną i pracownika wspomagającego.
Placówka nie posiada zaplecza kuchennego, tylko wydawalnie posiłków. Dyrektor Ośrodka zawarł umowę ze spółką cateringową Bresco Konsulting, która w wyniku wygranego przetargu zobowiązała się do żywienia dzieci w Internacie SOSz-W, według zasad zawartych w:,, Podstawach naukowych żywienia w szpitalach autorstwa A.Szczygła wydanych przez Instytut Żywności i Żywienia. Wychowankowie w internacie otrzymują cztery posiłki dziennie: śniadanie, drugie śniadanie, obiad i kolację.
Nawiązaliśmy również współpracę z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 5 we Wrocławiu, korzystamy z ich doświadczenia w pracy z młodzieżą niedostosowaną społecznie. Jesteśmy otwarci na wymianę doświadczeń i wiedzy.