logo
Wersja dla niedowidzących
  
      
corner
Statystyki
Rejestr zmian
Mapa strony
Instrukcja biuletynu
Pliki do pobrania
corner
  
corner corner
corner corner
 INFORMACJE O POWIECIE
minus Charakterystyka powiatu
minus Herb i flaga powiatu
minus Powiat w liczbach
minus Charakterystyka gospodarcza
minus Lista Gmin
 ORGANY WŁADZY
plus Rada Powiatu
plus Zarząd Powiatu
 STAROSTWO POWIATOWE
minus Dane teleadresowe
minus Sekretarz Powiatu
minus Skarbnik Powiatu
plus Wydziały
minus Regulamin organizacyjny
minus Kodeks Etyki
plus Kontrole Starostwa
 PRAWO LOKALNE
minus Statut Powiatu
minus Prawo miejscowe
minus Dziennik Ustaw
minus Monitor Polski
minus Zarządzenia Starosty Wołowskiego
 WYBORY 2014
minus Obwieszczenie o okręgach wyborczych, ich numeracji i granicach, liczbie radnych wybieranych w okręgu wyborczym oraz wyznaczonej siedzibie Powiatowej Komisji Wyborczej.
minus Informacja Komisarza Wyborczego we Wrocławiu o składzie Powiatowej Komisji Wyborczej w Wołowie
plus Uchwała Nr 1/2/14 Powiatowej Komisji Wyborczej w Wołowie z dnia 24 października 2014r.
minus Uchwała Nr 1/4/14 Powołanie pełnomocnika komisji ds. obsługi informatycznej
minus Uchwała Nr 5/2014 Sprostowanie omyłki w protokole rejestracji
minus Uchwała Nr 6/2014 Sprostowanie omyłki w protokole rejestracji
minus Uchwała Nr 7/8/2014 w sprawie obwieszczenia i zarejestrowanych listach kandydatów na radnych w wyborach do Rady Powiatu Wołowskiego
minus Wynik wyborów - do Rady Powiatu
minus Wynik wyborów - do Sejmiku Województwa
minus Uchwała Nr 9/2014 w sprawie sprostowania zbiorczego protokołu wyników głosowania do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego
 FINANSE I MIENIE
plus Budżet Powiatu
plus Majątek Powiatu
minus Pomoc Publiczna
minus Dług Publiczny
minus Ciężary Publiczne
 INFORMACJE DLA KLIENTÓW
plus Programy
plus Klient w Urzędzie
minus Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej
minus Biuro Rzeczy Znalezionych
minus Informacje nieudostępnione
minus Ankieta
 SPRAWOZDANIA
plus 2013
 JEDNOSTKI ORGANIZACYJNE
minus Wykaz jednostek organizacyjnych
plus Placówki oświatowe
plus Inne
 OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE
plus Rada Powiatu
plus Zarząd Powiatu
plus Starostwo Powiatowe
plus Jednostki Organizacyjne
 INNE
plus Służby, Inspekcje i Straże
minus Organizacje pozarządowe
plus Instrukcja obsługi biuletynu
minus Redakcja Biuletynu
 URZĘDY CENTRALNE
minus Spis adresów
 ZAŁATWIANIE SPRAW W URZĘDZIE
minus Kolejność załatwiania spraw
minus Wyszukaj swoją sprawę
 ELEKTRONICZNA SKRZYNKA PODAWCZA
minus Elektroniczna Skrzynka Podawcza
 ARCHIWUM
plus 2006
 Nabór do pracy
minus Aktualne rekrutacje
minus Postępowania w toku
minus Wyniki postępowań
minus Archiwum rekrutacji
 Informacje
plus Uchwały
plusPrzetargi
plusOgłoszenia
plusObwieszczenia
 Podział administracyjny kraju
A A A


Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Brzegu Dolnym jest placówką szkolno-wychowawczą realizującą zadania w oparciu o Statut Ośrodka. Placówka ma wieloletnie tradycje, istnieje od ponad trzydziestu lat. Do 2003 roku Ośrodek zapewniał edukację tylko dzieciom niepełnosprawnym intelektualnie. Wychodząc naprzeciw potrzebom edukacyjnym o wymiarze powiatowym i wojewódzkim w 2003 roku w placówce utworzono kolejny filar - resocjalizacyjny dla dzieci i młodzieży niedostosowanej społecznie (z zaburzeniami zachowania, zagrożone niedostosowaniem). Obecnie w placówce kształcą się dzieci z powiatów województwa dolnośląskiego. Placówka zapewnia dzieciom możliwość kształcenia na szczeblu podstawowym i gimnazjalnym.

W skład Ośrodka wchodzi: Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Internat. Budynek ośrodka jest pięknym obiektem, korzystnie usytuowanym, znajduje się na rozległym terenie, łączącym się z parkiem miejskim, co umożliwia organizowanie konstruktywnych form spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu.

Ośrodek w wszególności zapewnia wychowankom:

  1. zdobywanie wiedzy i umiejętności poprzez dostosowanie treści, metod i organizacji procesu nauczania do możliwości psychofizycznych uczniów;
  2. opiekę psychologiczno - pedagogiczną, logopedyczną, socjoterapeutyczną oraz specjalne formy pracy dydaktycznej
  3. resocjalizację, oraz możliwość ukończenia szkoły na szczebli podstawowym i gimnazjalnym
  4. opiekę, bezpieczeństwo i ochronę zdrowia niezbędną do prawidłowego rozwoju
  5. współdziałanie ze środowiskiem w celu maksymalnego udziału wychowanków w życiu społecznym i kulturalnym bliższego i dalszego otoczenia.


Podczas zajęć szkolnych oraz pobytu w internacie wszyscy wychowankowie mają zapewnioną opiekę nauczycieli i wychowawców. Kadra pedagogiczna jest wysoko wykwalifikowana. Nauczyciele są otwarci na siebie i uczniów, traktują ich z życzliwością i okazują zainteresowanie ich problemami oraz udzielają im wsparcia w różnych sytuacjach. Wychowawcy we współpracy z pedagogiem analizują na bieżąco trudności wychowawcze i sytuacje materialną wychowanków. Wszyscy potrzebujący uczniowie objęci są odpowiednimi, dostępnymi formami opieki.

W szkole przestrzegane są prawa dziecka i prawa ucznia. Uczniowie są zapoznawani z prawami i obowiązkami ucznia oraz regulaminem internatu na początku roku szkolnego na lekcjach wychowawczych oraz w internacie Ośrodka.

Uczniowie mają prawo do własnego zdania i obrony swoich praw. Wszystkie działania w szkole są zgodne z Konwencją o Prawach Dziecka. W szkole tworzone są warunki do samorządnego działania uczniów. Samorząd uczniowski wybierany jest w prawdziwych, demokratycznych wyborach. Wybór uczniów jest ostateczny i przez wszystkich szanowany. Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego jak i cały zarząd są akceptowane przez dyrektora i wszystkich nauczycieli. Samorząd Uczniowski działa w imieniu uczniów. Ma prawo w ich imieniu zgłaszać swoje pomysły, a także uwagi. Propozycje Samorządu odnośnie imprez są akceptowane po spełnieniu niezbędnych i jasno określonych warunków.

Prowadzona jest działalność promocyjna Ośrodka. Nauczyciele wpływają korzystnie na wizerunek szkoły w środowisku angażując się społecznie w działalność Ośrodka i środowiska. O osiągnięciach uczniów i ważnych wydarzeniach w Ośrodku ukazują się informacje w prasie, uczniowie uczestniczyli w różnego typu konkursach, zawodach sportowych i imprezach o szczeblu gminnym, powiatowym, a nawet wojewódzkim. W placówce organizowany jest szereg imprez i uroczystości okolicznościowych min. spotkania z poezją, do tradycji przechodzą wieczerze wigilijne z udziałem zespołu muzycznego Kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego Księży Salwatorianów w Bagnie. Młodzież przygotowuje przedstawienia teatralne np. Dziady, były transmitowane przez Telewizję Miejską w Brzegu Dolnym oraz Jasełka. Ośrodek wystawiał prace wychowanków w dolnobrzeskiej Galerii itp. Zorganizowano rajd rowerowy o zasięgu powiatowym. Wyżej wymienione imprezy i przedsięwzięcia placówki są tylko jednymi z wielu organizowanych przez Ośrodek.

Pracownicy Ośrodka i rodzice - nieustannie poszukują i pozyskują sojuszników wspierających działalność dydaktyczno-wychowawczą Ośrodka jak i wspomagających materialnie.

Ośrodek ściśle współpracuje z Rodzicami, Policją, Sądami, Kuratorami, Samorządem powiatowym i gminnym oraz innymi instytucjami.

W placówce zatrudnieni są specjaliści: pedagog, psycholog, logopeda. Ośrodek jest miejscem otwartym dla studentów chcących odbyć praktykę w ramach studiów.

W Internacie Ośrodka funkcjonują cztery grupy wychowawcze. Grupy umieszczone są po dwie na piętrze. Każda z grup wychowawczych posiada do swojej dyspozycji: pokoje wychowanków (czteroosobowe), świetlicę, łazienki, toalety, pokój dla dzieci chorych (izolatkę), pomieszczenia gospodarcze. Opieka pedagogiczna w internacie jest całodobowa (z przerwą na zajęcia szkolne), całotygodniowa, opieka nocna jest również sprawowana przez kadrę pedagogiczną i pracownika wspomagającego.

Placówka nie posiada zaplecza kuchennego, tylko wydawalnie posiłków. Dyrektor Ośrodka zawarł umowę ze spółką cateringową Bresco Konsulting, która w wyniku wygranego przetargu zobowiązała się do żywienia dzieci w Internacie SOSz-W, według zasad zawartych w:,, Podstawach naukowych żywienia w szpitalach autorstwa A.Szczygła wydanych przez Instytut Żywności i Żywienia. Wychowankowie w internacie otrzymują cztery posiłki dziennie: śniadanie, drugie śniadanie, obiad i kolację.

Nawiązaliśmy również współpracę z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 5 we Wrocławiu, korzystamy z ich doświadczenia w pracy z młodzieżą niedostosowaną społecznie. Jesteśmy otwarci na wymianę doświadczeń i wiedzy.

Osoba, która wprowadzała dane: Dariusz Baszniak
Data wytworzenia informacji: 2006-03-17 14:58:53
Data udostępnienia informacji: 2006-03-17 14:58:53
Data ostatniej aktualizacji: 2006-03-17 15:08:20

Wersja do wydruku...

corner   corner