Nr 6641.20.2014 Wołów, dnia 2014-09-09
ZAWIADOMIENIE
Zgodnie z art. 24 a ustęp 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 193 poz. 1287), zawiadamiam o wszczęciu postępowania w sprawie modernizacji ewidencji gruntów i budynków w obrębach ewidencyjnych: 1. Aleksandrowice 2. Białków 3. Boraszyce Małe 4. Chwałkowice 5. Domanice 6. Grzeszyn 7. Jakubikowice 8. Kleszczowice 9. Łazy 10. Morzyna 11. Rogów Wołowski 12. Słup 13. Smogorzówek 14. Turzany 15. Węglewo 16. Węgrzce 17. Wrzeszów 18. Boraszyce Wielkie 19. Buszkowice Małe 20. Gryżyce 21. Iwno 22. Małowice 23. Moczydlnica Klasztorna 24. Orzeszków 25. Przyborów 26. Wyszęcice.
Postępowanie prowadzone będzie na podstawie art. 24 a powołanej wyżej ustawy.
Do wykonania czynności technicznych została wyłoniona w przetargu nieograniczonym o udzielenie zamówienia publicznego na „Dostosowanie baz danych ewidencji gruntów i budynków do wymagań zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach oraz utworzenie dla wybranych jednostek ewidencyjnych BDOT500 i inicjalnych baz danych GESUT – Etap II”, firma:
Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne S.A. z siedzibą w Warszawie ul. Nowy Świat 2, posiadającym numery: KRS 0000161035, NIP 526-13-42-305 i REGON 011260920.
Zakres prac geodezyjnych i kartograficznych przewidywanych do wykonania w ramach modernizacji ewidencji gruntów i budynków.
1. W ramach modernizacji ewidencji gruntów i budynków:
1) zostanie przeprowadzona analiza materiałów zgromadzonych w PZGiK, obejmująca w szczególności:
a) operaty techniczne zawierające materiały zgromadzone w trakcie zakładania ewidencji gruntów i budynków, w tym mapy ewidencyjne,
b) mapę zasadniczą,
c) mapy klasyfikacji gruntów,
d) operaty techniczne zawierające wyniki prac związanych z regulowaniem własności gospodarstw rolnych,
e) operaty techniczne, zawierające wyniki prac geodezyjnych i kartograficznych wykonywane na potrzeby postępowań administracyjnych i sądowych
oraz czynności cywilno-prawnych, dotyczące w szczególności: podziałów nieruchomości, rozgraniczeń nieruchomości, scaleń gruntów, wymiany gruntów, scaleń i podziałów nieruchomości, wznowienia znaków granicznych
i wyznaczenia punktów granicznych, inwentaryzacji budynków, aktualizacji użytków gruntowych, inwentaryzacji gruntów PGL LP,
f) zobrazowania lotnicze, ortofotomapy,
g) bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k),
h) operaty techniczne geodezyjnych osnów szczegółowych.
2) pozyskane zostaną dane dotyczące punktów granicznych, jednostek ewidencyjnych, obrębów ewidencyjnych oraz działek ewidencyjnych na podstawie:
a) materiałów zgromadzonych w PZGiK,
b) geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych wykonanych w ramach niniejszego zamówienia, zgodnie z zasadami określonymi w rozdziale V ust. 4–10, 26–32 OPZ;
wyciąg OPZ:
4. Materiały zgromadzone w PZGiK wykorzystuje się do numerycznego opisu granic działek ewidencyjnych, jeżeli zawierają one wyniki geodezyjnych , jeżeli zawierają one wyniki geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych, wykonanych zgodnie z obowiązującymi obecnie standardami technicznymi lub instrukcją techniczną G4, umożliwiających obliczenie współrzędnych punktów granicznych w układzie „2000”.
5. W przypadku gdy materiały PZGiK zawierają wyniki geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych wykonanych w oparciu o poligonizację techniczną IV i V klasy (wg dawnych instrukcji BIII i CI), obliczenia współrzędnych punktów granicznych na podstawie wyników takich pomiarów dokonuje się po uprzednim dostosowaniu wykorzystanej do pomiaru osnowy pomiarowej do geodezyjnej osnowy szczegółowej w drodze ponownego wyrównania lub transformacji współrzędnych punktów
tej osnowy.
6. Materiały PZGiK zawierające wyniki geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych w układach lokalnych mogą być wykorzystane do obliczenia współrzędnych punktów granicznych po uprzednim dostosowaniu tych układów lokalnych do układu „2000”, w drodze matematycznej transformacji współrzędnych punktów granicznych w oparciu o odpowiednią liczbę punktów łącznych.
7. W drodze geodezyjnych pomiarów fotogrametrycznych, w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (Dz. U. Nr 263, poz. 1572), dopuszcza się pozyskanie danych niezbędnych do obliczenia współrzędnych punktów granicznych, jeżeli punkty te należą do granic działek ewidencyjnych nie objętych zwartą zabudową oraz działek zabudowanych, na których budynki usytuowane są w odległości większej niż 1,5 m od granicy działki, a jednocześnie przebieg tych granic zostanie ustalony z zainteresowanymi. Geodezyjny pomiar fotogrametryczny mający na celu pozyskanie danych niezbędnych do obliczenia współrzędnych punktów granicznych wykonuje się na modelu terenu utworzonym z przetworzonych zdjęć lotniczych lub satelitarnych o terenowej wielkości piksela nie większej niż 0,25 m.
7a. Dopuszcza się pomiar kartometryczny punktów granicznych na ortofotomapie utworzonej ze zdjęć lotniczych o terenowej wielkości piksela nie większej niż 0,10 m.
8. W przypadku braku możliwości pozyskania danych niezbędnych do obliczenia współrzędnych punktów granicznych na zasadach określonych w ust. 4 - 7, dane te pozyskuje się w drodze geodezyjnych pomiarów terenowych, wykonanych zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
9. Dane określające granice działek ewidencyjnych pokrywające się z linią brzegu ustaloną w drodze decyzji, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne, przyjmuje się na podstawie dokumentacji geodezyjnej sporządzonej w związku z opracowaniem projektu rozgraniczenia gruntów pokrytych wodami od gruntów przyległych, o którym mowa w art. 15 ust. 3 tej ustawy.
10. Dla każdego punktu granicznego uwidacznianego w bazie danych EGiB Wykonawca ustali atrybuty zgodnie z modelem pojęciowym danych EGiB, zawartym w załączniku nr 1a do rozporządzenia w sprawie EGiB.
26. Pole powierzchni działek ewidencyjnych Wykonawca określi na podstawie współrzędnych punktów granicznych ustalonych zgodnie z zasadami, o których mowa w ust. 4 - 8.
27. Przy wykonywaniu obliczeń pól powierzchni działek ewidencyjnych oraz włączaniu wyników tych obliczeń do operatu opisowo – kartograficznego Wykonawca stosować będzie zasady określone w:
– § 68 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego,
– § 62 rozporządzenia w sprawie EGiB.
28. Pola powierzchni klasoużytków w działkach Wykonawca ustali na podstawie danych geometrycznych działek ewidencyjnych, konturów użytków gruntowych oraz konturów klasyfikacyjnych i wyrówna wyniki tych obliczeń do pól powierzchni działek ewidencyjnych.
29. Atrybut ważność od zdefiniowany w katalogu obiektów, który jest zawarty w załączniku nr 1a do rozporządzenia w sprawie EGiB, Wykonawca ustali wyłącznie w odniesieniu do działek ewidencyjnych, które zostaną ujawnione w bazie EGiB po raz pierwszy w ramach procesu modernizacji.
30. Atrybut ważność do zdefiniowany w katalogu obiektów, który jest zawarty w załączniku nr 1a do rozporządzenia w sprawie EGiB, Wykonawca ustali wyłącznie w odniesieniu do działek ewidencyjnych, których cykl istnienia zakończy się w trakcie wykonywania modernizacji. W odniesieniu do pozostałych działek ewidencyjnych atrybut ważność od przyjmuje wartość specjalną unknown, zaś atrybut ważność do przyjmuje wartość specjalną inapplicable.
31. Atrybut numer KW Wykonawca ustali w drodze porównania zbioru danych EGiB z danymi księgi wieczystej prowadzonej w systemie NKW.
32. Atrybut inne dokumenty określające prawa Wykonawca ustali dla działek, dla których nie jest możliwe ustalenie nr KW, a dla których w starostwie powiatowym takie dokumenty są zgromadzone.
3) pozyskane zostaną dane geometryczne i opisowe dotyczące konturów użytków gruntowych, zgodnie z zasadami określonymi w rozdziale V ust. 18–23 OPZ;
wyciąg OPZ:
18. Podstawowym źródłem danych określających kontury użytków gruntowych jest mapa ewidencyjna oraz operaty jednostkowe, zgromadzone w PZGiK, zawierające informacje o tych konturach.
19. Kontury użytków gruntowych określone na mapie ewidencyjnej oraz w operatach jednostkowych PZGiK podlegają weryfikacji za pomocą ortofotomapy oraz w drodze wywiadu terenowego.
20. Wyniki weryfikacji (porównania) treści mapy ewidencyjnej w zakresie konturów użytków gruntowych, uzupełnionej danymi wynikającymi z operatów jednostkowych, z treścią ortofotomapy a także ze stanem faktycznym w terenie stwierdzonym w trakcie wywiadu terenowego, wykonawca dokumentuje na kopii mapy ewidencyjnej.
21. Na mapie ewidencyjnej zawierającej wyniki weryfikacji użytków gruntowych nie zamieszcza się informacji o zmianach:
1) gruntów ornych na trwałe łąki lub trwałe pastwiska,
2) trwałych łąk lub trwałych pastwisk na grunty orne,
3) trwałych łąk na trwałe pastwiska i odwrotnie.
22. Dane niezbędne do numerycznego opisu konturów użytków gruntowych Wykonawca pozyska w drodze:
1) geodezyjnych pomiarów kartometrycznych wykonanych na ortofotomapie z uwzględnieniem obrazu mapy ewidencyjnej w postaci rastrowej oraz obrazu granic działek ewidencyjnych, których dane zostaną pozyskane na zasadach określonych w ust. 4 – 13;
2) geodezyjnych pomiarów fotogrametrycznych, w przypadku gdy dane niezbędne do numerycznego opisu granic działek ewidencyjnych Wykonawca pozyskuje
w drodze takich pomiarów;
3) geodezyjnych pomiarów terenowych.
23. Geodezyjne pomiary sytuacyjne konturów użytków gruntowych mogą być wykonane w drodze pomiarów kartometrycznych na ortofotomapie, jeżeli ortofotomapa spełniać będzie wymagania techniczne określone przepisami rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 listopada 2011 r. w sprawie baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu, a ponadto zostanie zaliczona do grup: ORTO-005, ORTO-010, ORTO-025 lub ORTO-050.
4) pozyskane zostaną dane geometryczne i opisowe dotyczące konturów klasyfikacyjnych, zgodnie z zasadami określonymi w rozdziale V ust. 24 i 25 OPZ;
wyciąg OPZ:
24. Dane niezbędne do numerycznego opisu konturów klasyfikacyjnych Wykonawca pozyska w drodze geodezyjnego pomiaru kartometrycznego wykonanego na rastrze mapy ewidencyjnej zweryfikowanej w zakresie konturów klasyfikacyjnych z treścią mapy klasyfikacji. Kontury klasyfikacyjne zamyka się w granicach konturów gruntów rolnych lub gruntów leśnych.
25. Dla poszczególnych konturów klasyfikacyjnych, oprócz geometrii oraz atrybutów OZU i OZK Wykonawca ustali na podstawie mapy klasyfikacji również atrybut określający oznaczenie typu gleby, zgodnie z postanowieniami załącznika nr 1a do rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków.
5) pozyskane zostaną dane geometryczne i opisowe dotyczące budynków, zgodnie z zasadami określonymi w rozdziale V ust. 37 – 40 OPZ;
wyciąg OPZ:
37. Źródłami danych geometrycznych o budynkach ujawnianych w EGiB są:
1) dokumentacja zgromadzona w PZGiK;
2) dokumentacja sporządzona przez Wykonawcę w wyniku wykonanych przez niego geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych.
38. W przypadku wykorzystania istniejących materiałów PZGiK do ustalenia współrzędnych punktów niezbędnych do sporządzenia numerycznego opisu konturów budynków Wykonawca obliczy te współrzędne na podstawie danych obserwacyjnych zawartych w operatach technicznych.
39. Dopuszcza się pomiar kartometryczny na mapie zasadniczej w skali 1:500 lub 1:1000:
1) konturów budynków położonych w odległości większej niż 1,5 m od granicy nieruchomości, jeżeli nie zachowała się w PZGiK dokumentacja zawierająca wyniki geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych tych budynków;
2) konturów bloków, o których mowa w § 63a rozporządzenia w sprawie EGiB oraz konturów obiektów trwale związanych z budynkami, o których mowa
w § 63 ust. 1d tego rozporządzenia, jeżeli nie zachowała się w PZGiK dokumentacja zawierająca wyniki geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych tych obiektów.
39a. Dopuszcza się pomiar kartometryczny konturów budynków na ortofotomapie utworzonej ze zdjęć lotniczych o terenowej wielkości piksela nie większej niż 0,10 m.
40. Wykonawca sporządzi w postaci dokumentu elektronicznego w formacie .xls wykaz budynków oraz obiektów, o których mowa w § 63 ust. 1d oraz w § 63a rozporządzenia, których numeryczny opis został sporządzony na podstawie danych pozyskanych w drodze pomiaru kartometrycznego.
6) pozyskane zostaną dane opisowe dotyczące nieruchomości lokalowych na podstawie dokumentacji zgromadzonej przez organ prowadzący EGiB;
7) zostanie opracowany operat opisowo – kartograficzny składający się z:
a) bazy danych ewidencyjnych, zgodnej z modelem pojęciowym określonym w załączniku nr 1a do nowelizowanego rozporządzenia w sprawie EGiB,
b) raportów, o których mowa w § 22 rozporządzenia w sprawie EGiB;
8) Granice zwartych obszarów, dla których pozyskanie danych niezbędnych do obliczenia współrzędnych punktów granicznych będzie możliwe w głównej mierze na zasadach określonych w rozdziale V ust. 4 – 6 OPZ, oraz granice zwartych obszarów, dla których w celu pozyskania danych niezbędnych do obliczenia współrzędnych punktów granicznych konieczne będzie w większości przypadków wykonanie geodezyjnych pomiarów fotogrametrycznych lub geodezyjnych pomiarów terenowych, poprzedzonych ustaleniem przebiegu granic działek ewidencyjnych, przedstawione są na kopiach map ewidencyjnych stanowiących załączniki nr: 1-26 do niniejszego projektu modernizacji ewidencji gruntów i budynków (do wglądu w Starostwie Powiatowym w Wołowie, Wydziale Geodezji Kartografii Katastru i Nieruchomości p. 36 )
wyciąg OPZ
4. Materiały zgromadzone w PZGiK wykorzystuje się do numerycznego opisu granic działek ewidencyjnych, jeżeli zawierają one wyniki geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych, wykonanych zgodnie z obowiązującymi obecnie standardami technicznymi lub instrukcją techniczną G4, umożliwiających obliczenie współrzędnych punktów granicznych w układzie „2000”.
5. W przypadku gdy materiały PZGiK zawierają wyniki geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych wykonanych w oparciu o poligonizację techniczną IV i V klasy (wg dawnych instrukcji BIII i CI), obliczenia współrzędnych punktów granicznych na podstawie wyników takich pomiarów dokonuje się po uprzednim dostosowaniu wykorzystanej do pomiaru osnowy pomiarowej do geodezyjnej osnowy szczegółowej w drodze ponownego wyrównania lub transformacji współrzędnych punktów tej osnowy.
6. Materiały PZGiK zawierające wyniki geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych w układach lokalnych mogą być wykorzystane do obliczenia współrzędnych punktów granicznych po uprzednim dostosowaniu tych układów lokalnych do układu „2000”, w drodze matematycznej transformacji współrzędnych punktów granicznych w oparciu o odpowiednią liczbę punktów łącznych.
9) Dane dotyczące podmiotów ewidencyjnych zostaną zweryfikowane i uzupełnione zgodnie z zasadami w rozdziale IV ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2 i 3 OPZ.
wyciąg OPZ
2) dokona uzupełnienia istniejących danych EGiB o wartości brakujących atrybutów, które w schemacie aplikacyjnym UML danych EGiB, zawartym w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków, nie są oznaczone licznością (0…*) lub stereotypem voidable;
3) dokona weryfikacji i doprowadzi do zgodności dane ewidencyjne dotyczące podmiotów ujawnionych w bazie danych EGiB całego powiatu wołowskiego z danymi:
a) PESEL - w odniesieniu do osób fizycznych,
b) REGON – w odniesieniu do osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych, w tym uzupełni te zbiory danych o numery identyfikacyjne PESEL oraz numery identyfikacyjne REGON;