Wielofunkcyjna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Wiosna
Krzydlina Mała 70
56-100 Wołów
tel. (071) 389 01 22
wpow.wiosna.archidiecezja.wroc.pl
wpow.wiosna@archidiecezja.wroc.pl
Powiatowa Wielofunkcyjna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Krzydlinie działa na podstawie następujących przepisów:
- ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 1998 r., nr 64, poz. 414 z późn. zm.)
- rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 września 2000 r. w sprawie placówek opiekuńczo-wychowawczych (Dz.U nr 80, poz. 900),
- rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 sierpnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad nadzoru nad przestrzeganiem standardu wychowania i opieki w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz nadzoru nad jakością działań ośrodków adopcyjno-opiekuńczych (Dz.U. nr 74, poz. 826),
- rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 lutego 2001 r. w sprawie ośrodków adopcyjno-opiekuńczych (Dz.U nr 14, poz. 132),
- rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 2001 r. w sprawie publicznych i niepublicznych ośrodków adopcyjno-opiekuńczych (Dz.U. nr 118, poz. 1266),
- rozporządzenia Rady Prowincjalnej Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame Prowincja Polska, z dnia 21 sierpnia 2002 r.,
- Konwencja Praw Dziecka, dokument uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1989 r.,
- Inne obowiązujące przepisy związane z działalnością placówek opiekuńczo-wychowawczych.
Placówka prowadzona jest na podstawie wpisu do ewidencji placówek niepublicznych dokonanego w roku 1994: Zaświadczenie nr 64 z dnia 31 marca 1994 r. wydane przez Kuratorium Oświaty we Wrocławiu o wpisie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych, z późniejszą zmianą: Zaświadczenie nr 01/00 z dnia 20 czerwca 2000 r.. Organem prowadzącym Placówkę jest Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame Prowincja Polska z siedzibą w Opolu. Nadzór całościowy nad Placówką sprawuje Zarząd Prowincji Zgromadzenia, nadto organa administracji publicznej pod względem merytorycznym i finansowym – rozliczenie środków z dotacji przekazanej przez budżet powiatu.
Cele i zadania Placówki.
Wielofunkcyjna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Krzydlinie zapewnia dzieciom pozbawionym trwale lub okresowo opieki rodziny własnej całodobową opiekę i wychowanie, odpowiednie do potrzeb warunki rozwoju oraz stwarza możliwość szybkiej interwencji w sytuacjach kryzysowych dla dziecka, jak i jego rodziny.
Celem działalności Placówki jest uzdalnianie dzieci do możliwie pełnego rozwoju osobowego i społecznego przez tworzenie im właściwych warunków pielęgnacyjnych, zdrowotnych, wychowawczych i materialnych oraz dawanie im możliwości rozwoju w środowisku rodzinnym naturalnym lub zastępczym. Placówka podejmuje jednocześnie wysiłki o podtrzymanie więzi dziecka z rodzicami, aby w odpowiednim czasie umożliwić dziecku powrót do warunków rodziny naturalnej lub gdy nie jest to możliwe Placówka podejmuje starania dla wyszukania rodziny adopcyjnej lub rodziny zastępczej.
Wychowanie w Placówce polega na wspomaganiu pełnego rozwoju osobowego dzieci w duchu wartości chrześcijańskich. Placówka w realizacji swoich zadań:
1) troszczy się o wszechstronny rozwój dziecka przy uwzględnieniu jego potrzeb,,
2) pomaga dziecku w odkrywaniu i rozwijaniu swej niepowtarzalności,
3) pracuje nad zdiagnozowaniem stanu zdrowia dziecka oraz wyrównywaniem braków rozwojowych dziecka,
4) rozwija w dziecku zarówno podstawowe wartości ogólnoludzkie, jak i wartości chrześcijańskie,
5) uzdalnia dziecko do zdrowej akceptacji siebie,
6) rozwija indywidualne i wspólnotowe poczucie odpowiedzialności oraz myślenie krytyczne i umiejętność podejmowania decyzji,
7) uczy współdziałania, dialogu i dobrych relacji międzyosobowych w grupie,
8) uczy twórczego korzystania z czasu, przy uwzględnianiu potrzeb innych osób,
9) uczula dzieci na potrzeby innych, zwłaszcza słabszych oraz zachęca do udzielania konkretnej pomocy.
Zasady kwalifikowania i kierowania do Placówki.
Do Placówki dzieci są kierowane przez powiat właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka przy pomocy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wołowie. W uzasadnionych sytuacjach dziecko może być przyjęte do Placówki na wniosek jego rodziców, opiekuna prawnego lub na prośbę dziecka. Placówka przyjmuje także wg potrzeby bez skierowania oraz bez uzyskania zgody przedstawicieli ustawowych – każde dziecko do 7-go r.ż. i zapewnia mu opiekę do czasu wyjaśnienia jego sytuacji. Odbywa się to: na polecenie sędziego przez doprowadzenie dziecka przez policję, lub przez osoby stwierdzające porzucenie dziecka, zagrożenie jego zdrowia, czy życia. Przyjmowanie dzieci do placówki odbywa się przez całą dobę.
Finanse Placówki.
Działalność Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Krzydlinie finansowana jest:
1) ze środków pozabudżetowych,
2) ze środków budżetu powiatu.
Struktura organizacyjna.
W ramach Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Krzydlinie działają:
- placówka interwencyjna,
- placówka socjalizacyjna.
Placówka Interwencyjna (PI).
Celem nadrzędnym PI jest ochrona najmłodszych dzieci przed sieroctwem społecznym oraz zapewnienie im, jak najszybszego powrotu do rodziny naturalnej lub zastępczego środowiska rodzinnego. Pobyt dziecka w PI nie powinien trwać dłużej niż 3 miesiące, w uzasadnionych sytuacjach do 6 miesięcy.
Do placówki przyjmowane są dzieci w wieku od urodzenia do ukończenia 1-go r.ż., niezależnie od miejsca zamieszkania, przebywające na terenie województwa dolnośląskiego. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest przyjmowanie dzieci w wieku do 2-go r.ż. Przy przyjęciu dziecka do PI wymagane jest skierowanie wydane przez placówkę, która kieruje dziecko do PI, będące podstawą wydania skierowania przez Starostę Wołowskiego. Jeżeli dziecko jest kierowane przez placówkę służby zdrowia, powinno mieć kartę informacyjną ze szpitala, książeczkę zdrowia i odpis aktu urodzenia. Do PI mogą być przyjmowane noworodki i niemowlęta z oddziałów noworodkowych szpitali położniczych, z domu lub ulicy, jeżeli matka lub oboje rodzice dziecka podjęli decyzję przekazania go do rodziny zastępczej lub je porzucili.
Do PI dzieci są przyjmowane w każdym czasie. O przyjęciu dziecka decyduje dyrektor Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej.
Pobyt dziecka w PI ustaje w przypadku: powrotu dziecka do rodziców, umieszczenia dziecka w rodzinnym środowisku zastępczym, umieszczenia dziecka w placówce socjalizacyjnej
Do zadań PI przede wszystkim należy:
Zapewnienie dziecku doraźnej całodobowej opieki,
Umożliwienie kontaktu dziecka z rodzicami w celu utrzymania więzi z rodziną,
Podejmowanie starań o powrót dziecka do rodziny naturalnej,
Prowadzenie regulacji sytuacji prawnej dziecka w przypadku porzucenia lub przekazania dziecka przez matkę do adopcji z jednoczesnym przygotowaniem rodziny adopcyjnej lub zstępczej.
Placówka Socjalizacyjna (PS).
Zadaniem PS jest opieka zdrowotna i wychowawcza nad dzieckiem oraz troska o prawidłowy rozwój jego osobowości. Placówka podejmuje jednocześnie wysiłki o podtrzymywanie więzi z rodzicami, opiekunami prawnymi, aby w odpowiednim czasie umożliwić dziecku powrót do warunków rodziny naturalnej. Placówka również podejmuje starania o wyszukanie rodziny adopcyjnej lub zastępczej, jeżeli nie ma możliwości kontaktów z jego rodziną naturalną.
W ramach działalności Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej planowane jest uruchomienie od dnia 1 stycznia 2004 r. Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego.