Zespół Szkół Zawodowych w Wołowie jest publiczną szkoła ponadgimnazjalną prowadzoną przez Powiat Wołowski.
Jesteśmy nowoczesną szkołą, która wychodzi naprzeciw wymaganiom współczesnego człowieka. Nauczanie w naszej szkole umożliwia uczniom zdobycie wykształcenia średniego i zawodowego. Duży nacisk kładziemy zarówno na kształcenie ogólne, jak i zawodowe. Uczniowie mają możliwość zdobywania nowych umiejętności, wzbogacania wiedzy oraz traktowania jej w sposób integralny. Kierunki kształcenia, uwzględniające nowoczesne technologie przygotowują absolwentów wyposażonych w szeroki zakres wiadomości i umiejętności, przygotowanych do odnalezienia się na rynku pracy.
W skład Zespołu Szkół Zawodowych w Wołowie wchodzą następujące szkoły:
na podbudowie gimnazjum:
-
czteroletnie Technikum w zawodzie technik handlowiec,
-
czteroletnie Technikum w zawodzie technik organizacji usług gastronomicznych,
-
czteroletnie Technikum w zawodzie technik hotelarstwa,
-
czteroletnie Technikum w zawodzie kelner,
-
trzyletnie Liceum Profilowane o profilu zarządzanie informacją,
-
dwu- i trzyletnia Zasadnicza Szkoła Zawodowa – zawody ujęte w klasyfikacji szkolnictwa zawodowego
na podbudowie zasadniczej szkoły zawodowej:
- dwuletnie Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące,
- trzyletnie Technikum Uzupełniające dla Dorosłych w zawodzie kucharz i technik handlowiec.
W szkole nauczane są języki obce – język angielski, język niemiecki. Oprócz uzyskania matury i zdobycia kwalifikacji zawodowych szkoła umożliwia rozwijanie osobistych pasji i zainteresowań uczniów podczas zajęć pozalekcyjnych. Dodatkowa oferta edukacyjna w postaci kół zainteresowań, kół sportowych, kół przedmiotowych dostosowana jest do potrzeb młodzieży, umożliwia podwyższenie kwalifikacji oraz rozwinięcie własnych zainteresowań. Działa u nas prężnie Samorząd Szkolny, który organizuje wiele imprez, takich jak: Otrzęsiny, Mikołajki, Walentynki, Kiermasz Bożonarodzeniowy.
Zespół Szkół Zawodowych w Wołowie realizuje zadania dydaktyczne, wychowawcze, profilaktyczne i opiekuńcze. Nauczyciele pracujący w naszej szkole nauczają z pasją, a zajęcia przez nich przygotowywane cechuje rzeczowy i trafny dobór narzędzi i metod pracy w zależności od rodzaju realizowanego materiału. Prowadzący lekcje to osoby z dużym doświadczeniem zawodowym, dlatego też treści przekazywane na zajęciach są zgodne z podstawą programową, programem nauczania i standardami egzaminacyjnymi oraz odpowiednio dostosowane do poziomu klasy, jej liczebności oraz tempa pracy.
Szkoła realizuje program wychowawczy i program profilaktyki uwzględniający między innymi: potrzeby wychowawcze uczniów, uniwersalne wartości, wychowanie patriotyczne i obywatelskie, promocję postawy szacunku dla innych i samego siebie, samorządność uczniowską, formy pomocy psychologiczno - pedagogicznej. W szkole dba się o bezpieczeństwo uczniów i właściwe relacje między nimi.
Bazę szkoły stanowią: nowocześnie urządzone pracownie, w tym dwie pracownie komputerowe wyposażone łącznie w 33 stanowiska pracujące w sieci z dostępem do Internetu, pracownia symulacyjna – 15 stanowisk, pracownia gastronomiczna, sale lekcyjne, biblioteka szkolna z centrum multimedialnym, sala gimnastyczna, siłownia, gabinet pedagoga szkolnego, gabinet profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej.
Praktyki i zajęcia praktyczne
Nauka w naszej szkole daje młodzieży szansę na zdobycie ciekawego zawodu.
Uczniowie kształcący się w Technikum: technik handlowiec, technik organizacji usług gastronomicznych technik hotelarstwa i kelner w trakcie nauki odbywają praktyki zawodowe, organizowane przez szkołę, w zakładach gwarantujących im wysoki poziom wiedzy i umiejętności zawodowych. Szkoła dba o właściwą organizację praktyk. Praktyka zawodowa odbywa się w zakładach pracy zgodnie z przyjętym programem praktyki, według harmonogramu, w wymiarze 8 lub 16 tygodni w całym cyklu kształcenia. Aby absolwentom naszej szkoły zapewnić wysoki poziom kształcenia zawodowego, efektywne przygotowanie do wykonywania zawodu, stworzyć lepszą szansę zatrudnienia współpracujemy z zakładami produkcyjnymi, hotelami, przedsiębiorstwami gastronomicznymi, handlowymi i instytucjami na terenie Wrocławia, Lubina, Wołowa i Brzegu Dolnego. Są to zakłady o wysokim standardzie, co gwarantuje uczniom wysoki poziom wiedzy i umiejętności zawodowych. Praktyki odbywane u pracodawców są ważne również z psychologicznego punktu widzenia. Uczniowie uczą się dyscypliny pracy, odpowiedzialności, sumienności i kreatywności. Jesteśmy przekonani, że sprzyja to zdobywaniu przez młodzież oczekiwanych i pożądanych doświadczeń zawodowych, niezbędnych na obecnym rynku pracy.
Zajęcia praktyczne uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej odbywają się w zakładach pracy i u rzemieślników na podstawie umowy o pracę pomiędzy pracownikiem młodocianym, jego rodzicami lub prawnych opiekunami a pracodawcą. Zajęcia praktyczne dla uczniów Szkoły Zasadniczej prowadzone są zgodnie z wymiarem ustalonym w szkolnym planie nauczania i przepisami Kodeksu Pracy.