Pozwolenie na rozbiórkę
Procedura
Pozwolenie na rozbiórkę wydaje się na wniosek inwestora, tj. osoby zamierzającej dokonać rozbiórki (formularz do pobrania w wersji papierowej i w formacie doc, pdf)
We wniosku o pozwolenie na budowę należy podać:
1. Dane identyfikacyjne inwestora (imię i nazwisko lub nazwę instytucji oraz adres) oraz pełnomocnika jeżeli działa w jego imieniu.
2. Nazwę i rodzaj obiektu lub zespołu obiektów bądź robót budowlanych oraz adres inwestycji i oznaczenie geodezyjne terenu - nazwę obrębu, numer arkusza mapy, numer działki.
Do wniosku należy dołączyć:
1. Opracowanie zawierające:
- szkic usytuowania obiektu budowlanego(na kopii mapy zasadniczej),
- opis zakresu i sposobu prowadzenia robót rozbiórkowych,
- opis sposobu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia.
- informacje dotyczące urządzeń budowlanych np. przyłączy,
- informacje o wytwarzaniu odpadów powyżej 5,0 T i odpadów niebezpiecznych powyżej100kg (np. zawierających azbest),
- dla obiektów budowlanych wpisanych do rejestru zabytków - decyzja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, działającego w imieniu ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego o skreśleniu tego obiektu z rejestru zabytków,
2. W zależności od potrzeb – projekt rozbiórki obiektu w 3 egzemplarzach, z czego 1 egzemplarz podlega przekazaniu do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
3. Zgodę właściciela obiektu.
4. Pełnomocnictwo udzielone osobie pełnomocnika działającego w imieniu inwestora - oryginał lub urzędowo (notarialnie)poświadczony odpis.
5. W przypadku wniosku składanego przez osobę prawną „odpis aktualny z Rejestru Przedsiębiorców” Krajowego Rejestru Sądowego - oryginał lub urzędowo poświadczony odpis.
6. Dowód wniesienia należnej opłaty skarbowej.
1. Mapy oraz informacje o adresie geodezyjnym terenu inwestycji można uzyskać w Starostwie Powiatowym-Wydział Geodezji, Kartografii, Katastru i Nieruchomości
Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, Plac Piastowski 2,
56-100 Wołów, tel. : 71 380-59-40
2. Inwestor zobowiązany jest zawiadomić właściwy organ tzn. Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót rozbiórkowych co najmniej na 7 dni przed ich rozpoczęciem oraz dołączyć oświadczenie kierownika.
3. Inwestor jest zobowiązany zgłosić likwidację obiektu Starostwie Powiatowym-Wydział Geodezji, Kartografii, Katastru i Nieruchomości Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, Plac Piastowski 2, 56-100 Wołów tel. : 71 380-59-40
4. W celu bieżącej aktualizacji zasobów map, Wydział Urbanistyki, Architektury i Budownictwa zwraca się z prośbą sporządzanie powykonawczej inwentaryzacji geodezyjnej terenu po przeprowadzonych pracach rozbiórkowych.
Stronom przysługuje odwołanie od decyzji w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia do Wojewody Dolnośląskiego, za pośrednictwem Starosty Powiatu Wołowskiego.
- Ustawa z dnia 14 czerwca1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (jednolity tekst Dz. U. z 2000 r., Nr 98 poz. 1071 z późniejszymi zmianami).
- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (jednolity tekst Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118).
- Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. - O samorządzie powiatowym (jednolity tekst Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 z późniejszymi zmianami).
- za pozwolenie na rozbiórkę (za każdy obiekt) – 36 zł
- za pełnomocnictwo - 17 zł