Zmiana decyzji o pozwoleniu na budowę
Procedura
Zmiana decyzji o pozwoleniu na budowę, zgodnie z art 36a ustawy Prawo budowlane wydawana jest na wniosek inwestora, w przypadku zamiaru istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia (formularz do pobrania w wersji papierowej lub w formacie doc, pdf).
We wniosku należy podać:
1. Dane identyfikacyjne inwestora (imię i nazwisko lub nazwę instytucji oraz adres) oraz pełnomocnika jeżeli działa w jego imieniu.
2. Nazwę i rodzaj całego zamierzenia budowlanego, rodzaj obiektu lub zespołu obiektów bądź robót budowlanych oraz adres inwestycji (w przypadku inwestycji liniowej należy podać nazwy ulic – maksymalnie 5) i oznaczenie geodezyjne terenu - nazwę obrębu, numer arkusza mapy, numer działki.
Do wniosku należy dołączyć:
1. Projekt budowlany – zamienny (w 4 egzemplarzach) z:
- oświadczeniem projektantów (oraz sprawdzających) o sporządzeniu projektu budowlanego, zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej,
- zaświadczeniami o przynależności projektantów (oraz sprawdzających) do właściwej izby samorządu zawodowego aktualnymi na dzień opracowania projektu,
- opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami, sprawdzeniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi (w zależności od potrzeb – jak w przypadku pozwolenia na budowę)
2. Ostateczną decyzję o warunkach zabudowy, jeśli jest oba wymagana przepisami o zagospodarowaniu przestrzennym w przypadku, gdy zmiany wykraczają poza ustalenia pierwotnej decyzji o warunkach zabudowy
3. Specjalistyczną opinię dotyczącą:
- projektów budowlanych zawierających nowe, nie sprawdzone w krajowej praktyce rozwiązania techniczne, nie znajdujące podstaw w przepisach prawa i Polskich Normach,
- obiektów budowlanych, których wykonanie lub użytkowanie może stwarzać poważne zagrożenie dla użytkowników.
4. Pełnomocnictwo udzielone osobie pełnomocnika działającego w imieniu inwestora - oryginał lub urzędowo poświadczony odpis.
5. W przypadku wniosku składanego przez osobę prawną aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego - oryginał lub urzędowo poświadczony odpis.
6. Dziennik budowy (kserokopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem lub oryginał do wglądu) - jeśli minęło ponad 3 lata od wydania pozwolenia na budowę .
7. Dowód wniesienia należnej opłaty skarbowej.
Stronom przysługuje odwołanie od decyzji w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia do Wojewody Dolnośląskiego, za pośrednictwem Starosty Powiatu Wrocławskiego.
- Ustawa z dnia 14 czerwca1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (jednolity tekst Dz. U. z 2000 r., Nr 98 poz. 1071 z późniejszymi zmianami).
- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (jednolity tekst Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późniejszymi zmianami ).
- Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. - O samorządzie powiatowym (jednolity tekst Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 z późniejszymi zmianami).
- za zmianę pozwolenia na budowę – 47 zł
- za pełnomocnictwo- 17 zł