VI ORGANIZACJA SZKOŁY
§ 65
Terminy rozpoczynania i kończenia zajęć dydaktyczno- wychowawczych, przerw świątecznych oraz ferii zimowych i letnich są zgodne z kalendarzem wydanym przez MEN i S i Dolnośląskie Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.
- W szkołach, z zastrzeżeniem ust. 2 zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września, z wyjątkiem soboty, a kończą w najbliższy piątek po dniu 18 czerwca.
- W klasach (semestrach) programowo najwyższych zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się 10 dni przed terminem pierwszego dnia odpowiednio egzaminu maturalnego, przeprowadzanych na warunkach i w sposób określony w przepisach, o ocenianiu, klasyfikowaniu i promowaniu uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzaniu egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych.
- Semestr pierwszy kończy się w ostatni piątek stycznia.
- zimowa przerwa świąteczna trwa od dnia 23 grudnia do dnia 31 grudnia lub od dnia 22 grudnia do dnia 31 grudnia, jeżeli dzień 22 grudnia wypada w poniedziałek,
- ferie zimowe trwają dwa tygodnie w terminie określonym przez Kuratorium Oświaty,
- wiosenna przerwa świąteczna rozpoczyna się w czwartek poprzedzający święta i kończy w najbliższy wtorek po świętach,
- ferie letnie rozpoczynają się w najbliższą sobotę po zakończeniu rocznych zajęć dydaktyczno - wychowawczych i kończą się z dniem 31 sierpnia.
§ 66
1. Szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacyjny szkoły opracowany przez dyrektora.
2. Dyrektor szkoły zobowiązany jest powiadomić członków Rady Pedagogicznej o założeniach i wytycznych do arkusza organizacyjnego na rok przyszły najpóźniej na Radzie Pedagogicznej zamykającej dany rok szkolny.
3. W arkuszu organizacji szkoły umieszcza się w szczególności liczbę pracowników szkoły łącznie z liczbą stanowisk kierowniczych, ogólną liczbę godzin przedmiotów i zajęć obowiązkowych, w tym kół zainteresowań i innych zajęć pozalekcyjnych finansowanych przez organ prowadzący szkołę.
4. Arkusz organizacji szkoły zatwierdza organ prowadzący szkołę.
§ 67
Podstawową jednostką organizacyjną szkoły jest oddział złożony z uczniów, którzy w jednorocznym kursie nauki danego roku szkolnego uczą się wszystkich przedmiotów obowiązkowych określonych planem nauczania i programem wybranym z zestawu programów dla danej klasy, dopuszczonych do użytku szkolnego.
§ 68
Organizację stałych, obowiązkowych i nadobowiązkowych zajęć dydaktycznych i wychowawczych określa tygodniowy rozkład zajęć ustalony przez dyrektora szkoły na podstawie zatwierdzonego arkusza organizacyjnego z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy.
§ 69
1. Podstawową formą pracy szkoły są zajęcia dydaktyczno-wychowawcze prowadzone w systemie klasowo lekcyjnym.
2. Godzina lekcyjna trwa 45 minut a przerwy międzylekcyjne 10 minut, w tym jedna 20 minut.
3. W szczególnych okolicznościach dyrektor ma prawo do wprowadzania zmian w organizacji dnia (czas trwania lekcji i przerw). Zmiany te nie mogą mieć charakteru ciągłego i długotrwałego.
4. Zajęcia dydaktyczne odbywają się pięć dni w tygodniu.
§ 70
1. Niektóre zajęcia obowiązkowe np.: zajęcia fakultatywne, przygotowanie do pracy zawodowej, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, specjalistyczne nauczanie języków obcych, elementów informatyki, koła zainteresowań i inne zajęcia nadobowiązkowe mogą być przeprowadzane poza systemem klasowo-lekcyjnym, w grupach oddziałowych, międzyoddziałowych, międzyklasowych i międzyszkolnych.
2. Liczba uczestników kół i zespołów zainteresowań oraz innych zadań nadobowiązkowych oraz zajęć fakultatywnych finansowanych z budżetu szkoły musi być zgodna z obowiązującymi przepisami.
3. Zajęcia finansowane z innych źródeł mogą być prowadzone w grupie o mniejszej liczbie uczniów zgodnie z ustaleniami organu szkoły pozyskującego środki finansowe na ten cel.
§ 71
Szkoła może przyjmować słuchaczy Zakładów Kształcenia Nauczycieli, studentów szkół wyższych kształcących nauczycieli na praktyki pedagogiczne (nauczycielskie) na podstawie pisemnego porozumienia (umowy) pomiędzy dyrektorem szkoły a Zakładem Kształcenia Nauczycieli, szkołą wyższą lub zainteresowanymi nauczycielami.
§ 72
1. Wychowawca klasy może wnioskować do dyrektora szkoły o pozyskanie środków na pokrycie kosztów wyżywienia uczniów, którzy potrzebują szczególnej opieki.
2. Wychowawcy klas oraz wszystkie organa szkoły zabiegają o uzyskanie środków finansowych mogących zapewnić pomoc finansową uczniom najbardziej potrzebującym.
§ 73
Wychowawca klasy i pedagog szkolny są zobligowani do kontaktowania się z opiekunami uczniów mieszkających na terenie stancji przynajmniej jeden raz w ciągu semestru (w szczególnych przypadkach częściej).
§ 74
Działalność Biblioteki Szkolnej reguluje regulamin biblioteki.
§ 75
Zadaniem Biblioteki szkolnej jest:
- Gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie materiałów bibliotecznych oraz szeroka informacja o gromadzonych zbiorach własnych i innych bibliotek.
- Udostępnianie książek i innych źródeł informacji.
- Wspomaganie realizacji programów nauczania i wychowania.
- Tworzenie warunków do poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią informacyjną.
- Rozbudzanie i rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów oraz wyrabianie i pogłębianie u uczniów nawyku czytania i uczenia się.
- Organizowanie różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną.
7. Propagowanie i przybliżanie postaci patrona szkoły J. M. Ossolińskiego.
§ 76
Biblioteka szkolna ściśle współpracuje z uczniami, nauczycielami i rodzicami (prawnymi opiekunami) oraz innymi bibliotekami.